Par šķirni

Vēsture
Vismaz  pēdējos 700. gadus Taizemes cilvēki ir lolojuši un rūpīgi kopuši kaķu šķirni ar dabisku krāsojumu ar iezīmēm (pointiem) sauktu kā  Wichienmaat.

No Taizemes slavenās Kaķu poēmas Tamra Maew , mēs uzzinām, ka  Tajas kaķi  audzēti kā Wichienmaat Taizemes karaļvalstī Ayudhia, tos turpināja audzēt arī Siāmas karaļvalstī un joprojām viņus audzē mūsdienu Taizemē.

19.gs. briti atklāja Wichienmaat – kaķi ar neparasti zilām acīm, ar gaišu ķermeni ar tumšākām iezīmēm uz galvas, kājām un astes. Viņi konstatēja, ka tie nav atrodami nekur citur pasaulē, un nolēma importēt kaķus, nosaucot tos par Siāmiešiem. Rietumu audzētāju mērķis bija uzlabot dabiskā krāsojuma Siāmiešus, padarot to izskatu izteiksmīgāku, saskanīgāku un vairāk uzkrītošu. Viņi drīz vien izaudzēja kaķi ar daudz izteiksmīgāk zilām acīm, nekā tiem, kas bija dzimtajā valstī. Viņi arī izaudzēja kaķus ar stilīgāku galvu un ķermeni. 1950.gadā izstāžu ringos, dažiem  modernajiem siāmiešiem bija daudz garākas galvas, smalkāki kauli, un slaidāks ķermenis,  nekā tiem, tradicionālajiem siāmiešiem, kas bija gadsimta sākumā. Daudziem cilvēkiem patika Siāmas kaķa uzlabojumi, bet citi deva priekšroku vecāka, vienmērīgāka izskata šķirnei.

Tajas kaķu šķirne sāka novirzīties no Siāmas šķirnes 1950.gadā, kad audzētāji visā pasaulē deva priekšroku 20.gadsimta sākuma  modernās Siāmas šķirnes izskata kaķiem.

Pirmais tradicionālais siāmietis - ābolgalvas siāmietis, ir ar vienmērīgām ķermeņa proporcijām, stūraināku komplekciju un apaļīgāku galvu. Šo Siāmiešu tipu izstāžu ringos kādu laiku pārtrauca izstādīt, jo 60. gadu sākumā smagnējie tradicionālie siāmieši sāka zaudēt savu popularitāti, tieneši sāka dod priekšroku garākai, tievākai ķermeņa konstitūcijai un veicināt šķirnes attālināšanos no oriģinālā robustā siāmieša. 80.gados Eiropā un Ziemeļamerikā parādījās pirmie vecā tipa Siāmiešu šķirnes klubi. Tikai 1986. gadā tradicionālais siāmietis atgriezās kaķu izstādēs. Tradicionālo siāmieti "izglāba" tā patiesie cienītāji, kas neskatoties uz modes tendencēm, turpināja audzēt šo siāmiešu tipu.

Daudzi modernā siāmieša audzētāji, nepārzinot šķirnes vēsturi, pat uzskatīja, ka tradicionālais siāmietis ir nekvalitatīvāks šķirnes īpatnis. Lai aizsargātu un paglābtu izzūdošo vēsturisko siāmieti, 20. gadsimta beigās tradicionālā siāmieša audzētāji apvienojās un sāka sponsorēt izstādes, kurās varēja izstādīt tradicionālos siāmiešus. 1990.gadā, Eiropā, Pasaules kaķu federācija (World Cat Federation) piešķīra šķirnes čempiona statusu un mainīja tradicionālā siāmieša šķirnes nosaukumu uz Tajas, lai atšķirtu tradicionālā tipa siāmiešus no modernā tipa siāmiešiem.

2001.gadā, audzētāji sāka importēt vietējos kaķus no Taizemes, lai saglabātu veselīgu Tajas šķirnes genofondu un saglabātu Dienvidaustrumu Āzijas dzimtās rases gēnus šiem kaķiem, kamēr tie vēl atšķiras no Rietumu kaķiem.

Mūsdienās arvien lielāks skaits organizāciju atzīst tradicionālos siāmiešus -  Tajas šķirni, novērtējot oriģinālo asins līniju veselīgumu un ilgmūžību. Arī sabiedrība kopumā sāk apzināties nepieciešamību izvairīties no audzēšanas, dzenoties pēc ekstrēma izskata, kas, lai arī dažiem ir pievilcīga, atstāj negatīvu iespaidu uz dzīvnieku veselību. Lielākā daļa Eiropas valstu ir atkal atzinusi tradicionālo Siāmas -   Tajas kaķi un atklāti veicina tā attīstību, kritizējot amerikāņu tendenci audzēt ekstrēmo tipu.

Personība

Tajas kaķis ir personība, kuru padarīja slavenu visā pasaulē jau iepriekš Siāmietis.

Viņi ir ļoti inteliģenti kaķi, mīloši, aktīvi, ziņkārīgi, un apveltīti ar lielisku humora izjūtu. Sadzīvot ar šiem kaķiem ir, kā dzīvot ar maziem bērniem. Viņi piekļūst visam, kas jums pieder, viņi var lēkt uz augšu uz sienas uzstādīto pulksteni un  noturēt  līdzsvaru riskējot tikai, lai redzētu, ka viņi  to var. Viņi sekos jums apkārt un mēģinās "palīdzēt" jums visā, ko jūs darāt. Tajas kaķi ir lieli runātāji. Viņi ne vienmēr ir skaļi, bet viņi ir pļāpīgi. Viņi sveiks jūs pie durvīm, kad jūs nāksiet mājās un sāks runāt ar Jums. Viņi var arī sazināties ar ķepu pieskārieniem vai uzlekt uz jūsu pleca, un likt savu seju pie jūsējās. Viņiem būs nepieciešama atbildes reakcija no jūsu puses  un ikdienas uzmanība. Bez tās, viņi cietīs, un ciešanās  viņi izdegs. Fiziski šos kaķus ir viegli uzturēt, viņi ir veselīgi, speciāla kopšana nav nepieciešama. Bet emocionāli, viņiem ir augstas prasības. Tiem, kuri vēlas tuvu sabiedroto, tā ir jūsu šķirne. Viņi iepazīs jūs, un jūs viņus. Tā ir draudzība, kas kļūst dziļāka ar gadiem, līdzīgi smalkam vīnam.

Iezīmes
Galvenā atšķirība Tajas kaķim no citiem īsspalvainajiem kaķiem, ir krāsojums ar iezīmēm uz galvas, kājām un astes, galvas forma un ķermeņa tips .
Tajas kaķis ir īsspalvainais ar ķermeņa krāsojumu ar tumšākām iezīmēm. Viņš ir vidēji garš un būtiski elastīgs un lokans, bet nekādā veidā pārmērīgs. Vidēja kaulu uzbūve, aste, kājas, galva  ir vidēja lieluma. Tā kā šķirne nāk no tropiskās Taizemes, tai ir īsa, pieguļoša spalva. Spalva ir pietiekoši mīksta, maiga un zīdaina, bet joprojām ir diezgan īsa. Tā nav stingra un gluda kā stikls, bet arī pēc taustes nelīdzinās plīšam.
Tajas kaķu firmas zīme ir unikāla galvas forma. Piere ir gara un plakana.  Galva ir plata un tās malas ir noapaļotas. No šīs apaļās galvas projicējas izteikts ķīļveida purniņš. Pie vaigu kauliem kur sākas purns ir neliela līkne uz iekšu. Tad purniņš pakāpeniski sašaurinās pret degunu. Purniņā gals ir nedaudz lāpstas veida, nevis ar galu, bet strups. Ausis ir plaši novietotas un samērā augstu uz galvas,  tās izvietotas nedaudz līdzīgi pirkstiem  kā "miera zīme”.
Tajas kaķiem var būt visu krāsu iezīmes, vienkrāsainas iezīmes, bruņurupuča iezīmes vai strīpainas iezīmes. Baltā krāsa nav pieļaujama .

Tajas kaķis ir diezgan smags kaķis – runcis var svērt 5-7 kg, kaķene – 4-6 kg.

 

Uz augšu
latviski